Moda Burada Modanbu

Değişime Var Mısın?

29 Kasım 2013

Evet bu yazımı artık kendiyle daha çok ilgilenmek isteyen bayanlar için yazıyorum.Sizinle tüm bilgi birikimimi paylaşmaya hazırım kızlar :)

çirkin betty filmi

Şuana kadar kendinizle değil hep etrafınızdaki şeylerle ilgileniyorsanız kendinizle ilgilenmenin zamanı geldi de geçiyor değil, hayır geçmiyor.Vücudunuz sizden hep ilgi bekler.Saçlarınız, teniniz, tırnaklarınız, dişleriniz… ve en önemlisi kalbiniz.

Herşeyden önemlisi pozitif düşünmeliyiz.Her şeye olumlu tarafından bakmaya çalışmalıyız.Ve kesinlikle kendimizi ihmal etmemeliyiz.

”Kendime ayırmak için zamanım yok.Eşim, çocuklarım sürekli ilgi bekliyor.” diyenlerdenseniz.Orda durmalısınız.Siz bu dünyada teksiniz ve özelsiniz.Bir benzeriniz yok.Eşimiz ve çocuklarımız tabiki vazgeçilmezlerimiz fakat bir birey olduğumuzu unutmamalı hayatın tadını çıkarmalıyız.

Herşeyden önemlisi kendimizi sevmeliyiz.

Fiziksel Olarak Bakımlı Olmak İçin Neler Yapmalıyım ?

SAĞLIK

Öncelikle sağlığınıza dikkat ediyor musunuz? Bayan olduğumuz için düzenli sağlık kontrollerine gitmemiz daha da önemli.Sadece bir yerimiz ağrıyor diye doktora gitmemeliyiz.Kadın hastalıkları ve doğum alanında 3 ayrı takip programı yürütülmelidir. Bunlar kadın sağlığı taramaları, gebelik takipleri ve menopoz takibidir. Kadın sağlığı taramaları aslında ilk adet döneminde başlayıp, her yıl doktor muayenesi ile sürdürülmelidir. Bu dönemde hepatit B, rahim ağzı kanseri gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili aşılar uygulanmalı, bu hastalıklardan ve istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemleri konusunda kadınlar erken yaşta bilinçlendirilmelidir.

Her kadın kendi kendine meme muayenesi tekniğini öğrenmeli
İlk cinsel ilişkiden yaklaşık 3 ay sonra ilk smear testi alınmalı ve en fazla 2 yıl aralıklarla tekrarlanmalıdır. Her yıl düzenli olarak jinekolojik muayene yapılmalı, her kadın meme kanserine karşı kendi kendine muayene tekniğini öğrenmeli ve düzenli kontrollerini yaptırmalıdır.
40 yaş sonrası düzenli kemik ölçümü yapılmalı
40 yaş sonrasında düzenli meme muayenelerinin önemi konusunda kadınlar mutlaka uyarılmalı ve mamografi konusunda bilinçlendirilmelidir. Yıllık düzenli takiplerde yaşa bağlı olarak artan jinekolojik kanserlerin erken teşhisine yönelik araştırmalar ve menopoz öncesi dönemin değerlendirilmesi yapılır. 40 yaş civarında yapılacak kemik yoğunluğu ölçümü menopoz belirtileri ortaya çıktığında tekrarlanmalıdır. Kemik erimesi saptanmaz ise her 3 yılda bir, kemik erimesi varsa her yıl kemik yoğunluğu taraması yapılır.
Sigarayı bırakmadan gebelik planlamayın
Gebelik planlayan bir çift kullandıkları doğum kontrol yöntemini bırakmadan 2 ay önce mutlaka jinekoloğa başvurmalı ve gereken tetkikleri yapılmalıdır. Eksik aşıları varsa tamamlanmalı, smear testi mutlaka yapılmalı ve folik asit kullanımı başlanmalıdır. Ayrıca gebe adayı yapması ve yapmaması gerekenler konusunda bilgilendirilmeli, diş hekimine başvurarak varsa diş sorunlarını çözümlemelidir. Çiftin psikolojik danışmanlık alması da özellikle ilk aylarda oluşacak depresif eğilim ve doğumu takip eden günlerdeki aşırı yorgunluğun getireceği gerginliğin uygun şekilde atlatılması için gereklidir. Gebelik oluşmadan önce kilo fazlası ve sigara tiryakiliği sorunları olan bayanlara konunun ciddiyeti anlatılmalı ve bu sorunları ile başa çıkmanın yolları gösterilmelidir. Sigara bırakıldıktan 6 ay sonra gebelik için hazır olunabilir. Sigara kadınlarda yumurtaları, erkekler de ise sperm sayısını ve kalitesini azaltmaktadır. Bu durum hamile kalmayı zorlaştırabilir.
Gebelikte rutin tetkikler önemli
Hamilelikle birlikte vakit kaybetmeden ilk muayene yapılmalıdır. Gebeliğin ilk aylarında yaklaşık 2 haftada bir, 12. haftadan sonra ayda bir ve son ayda her hafta rutin takipler yapılmalıdır. Gebelik öncesi danışma muayenesi yapılmadı ise rutin tetkikler ve smear testi ilk gebelik muayenesinde yapılır. Oluşabilecek sorunlara göre bu muayenelerin sıklığı artırılır. 12. haftada ikili test, 16. haftada AFP testi, 22. haftada detaylı ultrasonografi ve 26. haftada 50 gr. şeker yükleme testi mutlaka uygulanmalıdır. 20. gebelik haftasından sonra 4 hafta ara ile 2 doz tetanoz aşısı uygulaması yapılır.

SAÇ

Saçlarınıza en az 2 haftada 1 bakım yapmalısınız.Saç bakımınızı kuaförlere yaptırabilir evde kendiniz de yapabilirsiniz.En basit ve güzel bakımlardan biri ;
badem-yağı-saç-bakımı
Aktarlardan alacağınız badem yağını gece yatmadan saçlarınıza masaj yaparak yedirin, saçlarınızı bir eşarp ile sarın ve sabah uyandığınızda rutin banyonuzu tekrarlayın.Bunu 2 saat bekleterek gündüz de yapabilirsiniz.Hatta badem yağını kaşlarınıza da sürebilirsiniz.
Banyo sonrası saç bakım kreminiz mutlaka olmalı.Bu krem saçlarınızı soğuk havalardan, fön, maşa ve tozun zararlı etkilerinden uzak tutacaktır.Ben ELİDOR’un banyo sonrası kremini kullanıyorum.Siz de size uygun olanından edinebilirsiniz.
bukle3
Saçlarımızın bakımını yaptık.Sıra saçlarımızın şekline ve kesiminine geldi.
Saçlarımızın kesimi yüz şeklimize uygun , rengi ise tenimizle uyumlu olmalıdır.
Önce yüz şeklinizi bulun ve size en uygun saç şeklini şeçin.
Ekran Resmi 2013-11-29 12.29.46
Ekran Resmi 2013-11-29 12.28.53
Ekran Resmi 2013-11-29 12.31.37
Ekran Resmi 2013-11-29 12.31.57
Ekran Resmi 2013-11-29 12.32.14
Ekran Resmi 2013-11-29 12.34.09
Ekran Resmi 2013-11-29 12.34.24
Ekran Resmi 2013-11-29 12.35.45
Ekran Resmi 2013-11-29 12.36.18
Şimdi sıra saç rengimizi seçmeye geldi.Size en yakışan renk doğal renginiz olacaktır fakat değişiklik istiyorsanız tabiki rengini değiştirebilirsiniz.Yapmamanız gereken hatalardan en önemlisi esmerseniz sarışın olmaya çalışmamanız ve esmerliğin tadını çıkarmanız olacaktır.Lütfen ten renginiz koyuysa sarı saçtan uzak durun.Açık tenli bayanların burda avantajı siyah saçı rahatlıkla kullanabilmeleridir.
Eğer teniniz açıksa ve saçlarınızı da sarıya boyamak istiyorsanız.Sarışın olduğunuzda yüzünüzün soluk görünmemesi için sürekli ufak tefek makyaj hilelerine başvurmalısınız.
Eğer sarı saçlara sahipseniz ve siah saçlı olmaya karar verdiyseniz çok çok çok iyi düşünmelisiniz.Çünkü siyah saçı değiştirmek deveye hendek atlatmaktan daha zordur.Size önerim saçlarınızı açtırmayıp kahve tonlarına yönelerek yavaş yavaş saçlarınızı açmanız.Yoksa o güzelim saçlarınız yıpranır ve taranamaz hale gelebilir.İlle de saçımı sarı yapmak istiyorum diyorsanız lütfen saçınızı kendiniz açmaya çalışmayın.Bilindik bir kuaföre danışın.

Size En Uygun Saç Rengini Öğrenmek İçin Lütfen BURAYA Tıklayın.

Saçlarımıza da istediğimiz şekli verdik.Sıra kaşlarımızda ;

KAŞLAR

Kaşlarınızın şeklini belirlemek için aşağıdaki kaş fotoğrafına tıklayarak beğendiğim bu videoyu izlemenizi öneririm.
Evde-Kaş-Alma-Tekniği
Yüzünüze en uygun kaş şekli
Bir kalem alın ve burun kanatlarınızdan birisine dayayıp, dik olarak yüzünüzde tutun. Kaş, kalemin denk geldiği noktadan başlamalıdır. Sonra kalemi şakağınıza doğru eğin. Bu nokta da kaşın bittiği yer olmalıdır. Kaşın başlangıcı ve sonu tek bir hattır. Kaşlarınızı, bu hat çerçevesinde biçimlendirin.
yuzune-en-uygun-kas-seklini-bul-0
Yüzünüze en uygun kaş şekli
Bir kalem alın ve burun kanatlarınızdan birisine dayayıp, dik olarak yüzünüzde tutun. Kaş, kalemin denk geldiği noktadan başlamalıdır. Sonra kalemi şakağınıza doğru eğin. Bu nokta da kaşın bittiği yer olmalıdır. Kaşın başlangıcı ve sonu tek bir hattır. Kaşlarınızı, bu hat çerçevesinde biçimlendirin.
yuzune-en-uygun-kas-seklini-bul-1 (1)
Kaşlarınızı alırken daima çıkış yönlerine göre çekin. Önce alt kenardan başlayın. Üst kenarı sadece inceltin.
Dikkat: Fazla kaçırmayın! Birkaç defa fazla alırsanız, yerlerine yenileri çıkmayabilir.

Yüz Bakımı

Yüzümüz  insanların en sık karşılaştığı bölgemizdir.Biz de aynaya her baktığımızda ilk yüzümüzü görürüz.Kendimizi iyi hissetmek için aslında ilk kurallardan biri yüz bakımıdır.

Yüzümüzün güzel ve bakımlı görünmesini istiyorsak en fazla dikkat edeceğimiz şey yüzümüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmaktır.Eğer kendimiz kaş ve bıyık alımını yapamıyorsak haftada bir gün mutlaka kuaföre uğramalıyız.Bunu bir düzen haline getirmeliyiz.

Yüzümüzün lekesiz ve kırışıksız olmasını istiyorsak yediklerimize dikkat etmeli ,egzersiz yapmalı ,makyajımızı çıkarmadan uyumamalı ,güneş kremimizi yaz kış ihmal etmeden dışarı çıkmamalı ve en önemlisi sigara içmemeliyiz.Kırışıklıkların en önemli nedenlerinden biri de sigaradır.

isildayan_bir_cilt

Yüz bakımı 20 yaşından itibaren başlar.Yani krem kullanmaya başlayabilirsiniz.Yüzünüz için kullanacağınız kremlerden para esirgemeyin.Hemen bir güzellik ürünleri satan bir dükkana gidin ve yaşınıza uygun gece gündüz kreminizi edinin.Kreminizin içinde güneş koruma özelliği olmasına dikkat edin.

Evde Uygulanabilir Yüz Maskesi

Yüz maskelerini dışardan edinmek zorunda değilsiniz.Evinizde olan malzemelerle cildinizi besleyebilirsiniz.Yüz maskeleri yazımızı okumak için lütfen fotoğrafa tıklayınız.

20131117020723634

Maskelerle yetinmek istemiyorsanız güzellik merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

MAKYAJ

Ekran Resmi 2013-11-29 15.58.53

Daha önce dışarı çıkarken makyaj yapmayan biriyseniz.Makyaj çantanızda olması

gerekenlerin listesi en azından şöyledir;

-Yüz kremi

Kapatıcı

-Fondöten

-Pudra

-Allık

-Far

-Göz kalemi

-Eyeliner

-Rimel

-Ruj

Çantanızdan parfümünüzü de eksik etmeyin.Biliyorsunuz yanınızdan güzel kokan biri geçince siz de hayran oluyorsunuz.Siz de aynı etkiyi yaratmak istemez miydiniz!
devamı yarın…

1.053 kez okundu

Değişime Var Mısın? Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. hale dedi ki:

    Yazıda herşey var ellerinize sağlık!

  2. selda rabia dedi ki:

    fotoğraflar gözükmyo

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Sosyal Medyada Takip İçin;